Zamyšlení nad aktuální situací řidiče kamionu.

  Už nesčetněkrát byla popsána profese a osobnost řidiče. Je to člověk, většinou vyučený, někdy i studovaný, je to člověk, který má ve většině dopravních firem přiznanou nejnižší možnou základní mzdu. Díky tomu je to člověk, který nemá nárok na dovolenou, nemocenskou, důchod. Toho se většinou stejně nedožije, protože tento kdysi skoro soběstačný stát je rozkraden a zadlužen na několik generací a důchodový věk se prodlužuje až do nekonečna.

     Řidič je také člověk, který má velikou odpovědnost za životy jiných, měl by být profesionál a umět se vyvarovat chyb amatérů.

 

     Média zapracovala ve velké míře na tom, že se řidič kamionu stal lovnou zvěří. Amatéři kritizují a posuzují, jak by se měl dotyčný za volantem chovat. Poukazuje se na to, že řidiči často sledují za jízdy filmy, čtou si, prostě nevěnují se dostatečně řízení. Ano, jistě, děje se to, ale ač se to bude zdát podivné, každá generace sebou nese nějaký vývoj. Bohužel i tímto směrem.

     Stále se bavíme o člověku pobírající minimální mzdu + nějaké příplatky a někdy i stravné.

Bavíme se o člověku, který je dnes již v hojné míře ohrožován řidiči amatéry, neb jsou to lidé, kteří sice mají dost peněz na autoškolu a i vědomostí, ale nikdy se nenaučí ovládat svoje vozidlo. Tento trend však nikomu nevadí a nikdo ho neřeší. Pro ekonomiku je takový člověk dobrý, protože má auto a platí. Což je alfa a omega všeho. Co si však málokdo uvědomuje, je to, že tito lidé, kterých je čím dál více, působí obrovskou spoustu stresových situací, které musí profesionál strpět. Stále se řeší zákaz předjíždění, ale nikdo si nechce přiznat, že bezpečnější je při velké intenzitě snížit rychlost. To není populární, protože kdyby se tak stalo, přijel by někdo z Prahy do Brna o 10 minut později.

       10 minut je hodně, pokud jde někomu o život. 10 minut je obrovsky dlouhá doba, pokud zraněný trpí bolestí ve zdemolovaném autě a čeká při vědomí na příjezd záchranných složek, které blokují většinou řidič amatéři v dlouhých kolonách. 10 minut, je obrovsky dlouhá když postiženému lékař vysvětluje, že už třeba nebude chodit a nebo bude jinak poznamenaný. Když je člověk zdravý, není pro něj 10 minut žádný čas, ten uběhne a člověk si ani nevšimne, že napsal třeba článek, mejl, něco si něco přečetl.

     10 minut stresu je zátěž pro zdraví. Těch minut má v dnešním provozu řidič obrovskou spoustu, za každou denní nebo noční směnu. Ano je to profesionál, ale není jako profesionál placený. Stát s tím souhlasí, protože za ty roky neudělal ani jednu změnu zákona, která by situaci v dopravě narovnala. Vše se však pomalu blíží s diktaturou unie. Zatím přesně nevíme, co vše se změní, ale víme, že změny přicházejí pozdě a pomalu. Tak pomalu, aby byl zase někdo dopředu připravený. Aby náhodou těm nahoře nešly dolů jejich příjmy.

     Stres však zůstává a každodenní zprávy děsí řidiče dál. Neutěšený stav silnic, parkovišť, obchvaty měst, to vše jsou věci, které mají negativní dopad na psychiku řidiče, který je pod obrovským tlakem ze strany zaměstnavatele, spedice, atd. Každý pořád pospíchá a to přináší další stres.

     Politici tento tlak v posledních dnech zvyšují, protože pár chytrých hlav chce neustále omezovat kamiony. Chtějí omezovat tím pádem i řidiče a to přesto, že jsme díky politice na kamionech naprosto a bez debaty závislý více, než jsou si lidé ochotní přiznat. Množí se kilometry zákazů, omezení a nesmyslných nařízení.

     Vrcholem všeho je Praha a Středočeský kraj. Dvě místa, nejvíce zatížená dopravou a lidmi. Jistě, vše jde ruku v ruce. Ranní nájezdy do města, kolony, odjezdy odpoledne z města kolony. Návraty na víkend, kolony, v neděli z víkendu opět kolony.

     Praha nemá okruh a i ta část, kterou má dnes je vlastně přetížená a co je horší, kvalita tohoto díla také silně kulhá. Navíc je stavěn se zpožděním což ví každý profesionální řidič. Ale není politická, rozuměj finanční, vůle s tím něco dělat.

     Co udělá politik? Otevře si s prominutím hubu a začne se ohánět po kamionech. Bude jim zakazovat jezdit, bude je omezovat. Proč, když jezdí pro něj a pro ostatní lidi. Každý chodí do obchodů, lidé jezdí k pumpě pro pohonné hmoty, ze stavebnin se jim vozí materiál atd...

Vše zavřeme, omezíme a kamiony nebudou nikudy jezdit. Zavřeme Prahu, zavřeme Říčany, další města.

     Tak víte co, tak to udělejte a udělejte to hned. Dojedu k tý značce a zůstanu stát. Přijedou další, k jiným značkám a zůstanou stát. Nebude zboží, nebude nic, budou jen kolony, stres, nemoci způsobeném tím stresem a to je přesně to, páni politici, co vy děláte pro svoje občany, řidiče.

Svým jednáním působíte pouze stres a následně se podepisujete na zdraví každého dotčeného občana.

Jistě, přitáhl sem to celé za vlasy, ale myslíte, že opravdu celé?