Aktuální téma - odlétávání ledu z návěsů a nákladních vozidel. Vinu hází všichni na řidiče ale ten je jediný, který s tím nemůže nic udělat. Řidič může pouze zavolat na firmu, že nevyjede, protože má na návěsu led a nemá možnost jej sám odstranit. Řešení jsou sněhové rampy na parkovištích nebo technické zařízení na návěsech, které brání tvorbě ledu. Takže řešení závisí na ŘSD a na samotných dopravcích.

Je samozřejmé, že by vozidlo nemělo vyjet ze sídla firmy s ledem a sněhem na návěsu. To je věc firmy, ale co na cestách, kde děláte povinné přestávky?
Na to by měli být ty rampy na parkovištích, protože řidič si to sám z návěsu sundat nemůže, je to v rozporu s bezpečností práce. Takže jediné řešení je zavolat na svoji firmu, že mám na návěsu led, který nemohu sundat a že dokud mi jej někdo neodstraní nevyjedu.
Hned by se vidělo, jak by dopravci začali dokupovat vybavení návěsů proti tvorbě ledu. Je to hlavně v jejich zájmu, pokud by řidiči nevyjeli. A nevyjet je v tomto případě legitimní důvod. ANO řidiči hrozí výpověd či snížení platu. ALE co je lepší? Být zavřený za poškození zdraví a majetku, nebo i smrti nevinného člověka, nebo si hledat práci u jiného slušného dopravce?
Stát nám včetně EU nařizuje kdejakou kravinu, ale aby nařídili povinné vybavení návěsů protinámrazovým systémem, to je nenapadne. Jednodušší je to vše hodit na řidiče, kteří to nejsou schopni ovlivnit a jsou snadným terčem jak kontrolních orgánů, tak i médiích, kteří mají sledovanost co zase „kamiony“ provedly.