Jízda v pruzích

Silniční zákon nám mimo několika jiných paragrafů nařizuje i kde se má vozidlo pohybovat.

Začíná to nejběžnějším typem komunikace a to je ta, která není ničím označená,  kde se píše, že řidič je povinen jet při pravém okraji vozovky. Jistě ne vždy je to úplně bezpečné, zvláště v noci někde mezi Horní a Dolní, kde člověk může nejen na krajnici očekávat pohyb čehokoli a nejen štamgastů jdoucích z místní restaurace.

Poněkud vyšší nadřazení má komunikace o dvou jízdních pruzích rozdělená čárou a to buď souvislou či přerušovanou. I zde nadále platí, že se jezdí vpravo. Úsměvné historky na téma mlha, kdy se protijedoucí srazili hlavami, které měli vykloněné z oken automobilů pouze dokresluje praktický způsob jízdy, který se tak neshoduje s tím co hovoří zákon.

Pak se tedy dozvíme o dalším vyšším typu komunikace a to je ta, která má dva a více jízdních pruhů pro jeden směr jízdy. A co víc. Ono se tu jezdí jinak v obci a jinak mimo, navíc v obci bývá jeden pruh uvolněn pro jízdu pouze v určitém časovém období.

Nicméně zůstaneme mimo obec a věřte nebo ne, jezdíme stále vpravo. Tedy jezdíme. Měli bychom, bohužel zde začíná jeden z nešvarů českých řidičů, zejména pak, jak průzkumy ukazují, těch porevolučních, kteří si myslí, že totalita skončila i na silnicích. Omyl páni kolegové a dámy kolegyně. Neskočila, nicméně řidiči těží z nezájmu a neschopnosti policie toto řešit. Na druhou stranu Ministerstvo dopravy má na preventivní činnost i organizaci Besip, která toto také neřeší.

Ono tak ani nejde o to, to řešit, ale pak se těžko zbavíme kolon v pravých pruzích na dálnicích. Bezohlednost řidičů osobních vozidel, neznalost silničního zákona, kdy někteří ho četli naposled za Husáka se pak odráží ve způsobech jízdy. Masáž mediálních skupin, které oznamují v každém zpravodajství informaci o tom, že pravý pruh je vyhrazen vrahům za volantem kamionů, je taky poněkud zavádějící. I když ne poněkud, ale zcela velmi a zásadně. Poněkud úsměvně pak působí třeba jízda na obchvatu Vídně v prázdninových dnech, kdy se češi ve většině případů řadí okamžitě po předjetí do pravého pruhu, protože nad nimi visí hrozba pokuty v evropské měně ve zcela nevýhodném kurzu.

Takže, až se na dálnici dostanete do kolony v levém pruhu  a co víc začne vás podjíždět pruh pravý, vězte že pácháte přestupek. Přestupek za který česká policie nepokutuje a pokud ano, tak asi zcela málo, protože jinak by nebylo možné vídat to co vám přiložím od jednoho spolupracovníka na ilustračních fotografiích a videích.

Hezký den a vždy v pravém bez nehody Vám přeje Sdružení řidičů CZ.

Odkazy na ilustrační videa :

http://www.stream.cz/uservideo/609017-proc-cesi-nejezdi-vpravo-i

http://www.stream.cz/uservideo/609029-proc-cesi-nejezdi-vpravo-ii

Autor videa : Valentýn Kružek