20 mln eur zpět do kapes dopravců díky databázi Trans.eu

Přes 20 mln eur, tolik v minulém roku získalo pro dopravní firmy oddělení vymáhání pohledávek, které působí v rámci dopravní databáze Trans.eu. Uvedená částka dokládá skutečnost, že neplatiči jsou obrovským problémem v tomto odvětví. Dále je to důkaz toho, že efektivní vymáhání disciplinuje nespolehlivé objednavatele přepravy.

Dopravní databáze Trans.eu působí v celé Evropě. Pomocí databáze můžou dopravci nabízet své přepravní služby a najít náklady na zpáteční cestu, speditéři si můžou najít přepravu skoro pro každý druh nákladu. Databáze poskytuje svým zákazníkům nejen dostup k nákladům a vozidlům, ale zajišťuje i jejich bezpečnost, tím, že např. pomáhá dopravcům, kteří mají problém se získáním platby za své dopravní služby, které vykonali spolehlivě. Na podzim loňského roku operátor databáze, společnost Logintrans, uvede v České republice a na Slovensku novou verzi programu -  Trans 4.0 - která bude rozšířena o tzv. Seznam dlužníků. Je to nástroj, který pomůže dopravním společnostem získat zpět své pohledávky.

Dluhy z přeprav na prodej

Doposud mohli zákazníci Trans.eu v České republice a na Slovensku nahlásit dlužníka vymáhacímu oddělení databáze. Pokud dlužník do 10 pracovních dnů závazek nezaplatil, byl odstraněn z řad uživatelů databáze. Tento mechanismus bude fungovat i nadále, s tím rozdílem, že informace o dluhách a firmách, které neplatí, budou zveřejněny na speciální burze pohledávek, známé jako seznam dopravních dlužníků. Jak konstatuje Anna Balcerzak, ředitelka pobočky Trans.eu, zodpovědná  za český a slovenský trh „Burza pohledávek, ke které mají přístup všichni uživatelé databáze, je silným a zatěžujícím argumentem pro dlužnici, ale proto je i velmi účinná“.

„Dnes v podnikání není čas na zbytečné sentimenty. Přítomnost na veřejném seznamu firem, které neplatí za dopravní služby, má přímý dopad na jméno a důvěryhodnost těchto firem. Často skutečnost je taková, že nikdo nechce s nimi spolupracovat. Ostuda, která je důsledkem přítomnosti na seznamu dlužníků a rezignace ze spolupráce obchodních partnerů, disciplinuje neplatiče, kteří že rozhodují zaplatit své dluhy. V minulém roce jsme získali zpět více než 20 milionů eur, a naše účinnost činila přes 80 procent.“ - prohlašuje Balcerzak.

Jen pár dní na zaplacení dluhu

Disciplinovat může nejen vysoká účinnost získávání pohledávek Trans.eu ale i rychlost zaměstnanců vymáhacího oddělení a snadné nahlášení pohledávky. Mechanismus nahlášení dlužníka je jednoduchý:

„Stačí jen, že zákazník nás informuje o dluzích a pošle nezbytné doklady, potvrzující, že faktura nebyla uhrazena. Minimální výše dluhu musí být 300 eur. My do třech pracovních dnů ověřujeme toto nahlášení. Pak dáváme dlužníkovi sedm dnů na zaplacení dluhů. Někdy to stačí a dopravce získá peníze zpět. Pokud ne, firma se dostane na burzu pohledávek tzv. seznam dlužníků. Pokud i toto nepomůže, dlužník je po třech dnech odstraněn z naší databáze. Celý postup netrvá  déle než deset pracovních dnů,"- dodává Anna Balcerzak.

Více informací o nové službě pro dopravce najdete na webových stránkách databáze: www.trans.eu.