Vyhýbání na dálnici

     Připravili jsme pro Vás sérii článků, ve kterých zmíníme reálné problémy řidičů, k nimž se vyjádří náš partner, poskytovatel Pojištění právní asistence společnost AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o. Dozvíme se, co pro své klienty podnikne, jakým způsobem pomůže a co vše bude potřebovat k úspěšnému vyřešení případu. Více ze stránek Sdružení řidičů CZ o.s. http://www.proridice.eu
Dnes se chceme zaměřit problémy našich řidičů, které můžou nastat při jízdě na dálnici. Následující dotaz řidiče je zaměřen na nezvládnutý vyhýbací manévr.

   Dobrý den, obracím se na Vás, na Sdružení řidičů CZ, s žádostí o radu a o pomoc. V pondělí 21. ledna 2013 jsem byl s kamionem na cestě z Brna. Kolem čtvrté hodiny ranní začala silnice namrzat. Proto jsem zpomalil rychlost na 50 km/h a pokračoval v jízdě na hraniční přechod. Po chvilce mě dojela dodávka a začala mě předjíždět. Samozřejmě v té rychlosti její řidič nezvládl řízení a dodávka dostala smyk na namrzlé vozovce. Aby nedošlo ke střetu obou vozidel, intuitivně jsem strhl řízení doprava do odstavného pruhu. Tento manévr jsem ale nezvládl a narazil bokem tahače do svodidel a poškodil tahač a bok návěsu. Přivolal jsem ihned policii. K mému překvapení mi neuvěřili mnou popisovaný průběh nehody. Nadělili mi pokutu 2500 Kč s odůvodněním: „nepřizpůsobení jízdy povaze a stavu vozovky a povětrnostním podmínkám“. Nereagovali na mé žádosti o prověření záznamů z kamer, nechtěli nic vyšetřovat. Bohužel jsme byli v tu dobu na dálnici sami a tak nemám žádného svědka nehody. Řidič dodávky samozřejmě ujel a ani nezastavil. Můžete mi prosím poradit kam se mám odvolat a jak dál postupovat? Pomohlo by mi třeba pojištění právní ochrany, které nabízíte na Vašich stránkách?
Děkuji za odpověď Tomáš Novotný

AXA ASSISTANCE:

Pojištění právní asistence skutečně v dané situaci může být zásadně užitečné. Z popsané situace vyplývá, že pokuta byla uložena patrně na místě, v blokovém řízení. Blokové řízení je ovšem možno provést pouze tehdy, pokud s ním obviněný souhlasí (tj. souhlasí jak se svým zaviněním, tak s výší pokuty). Tímto souhlasem se obviněný zároveň vzdává práva na odvolání (to je ostatně na bločku i uvedeno). Jediným možným postupem by tedy v dané situaci bylo odmítnout blokovou pokutu a trvat na projednání údajného přestupku v řízení před přestupkovou komisí. V tomto řízení se pak vychází ze všech dostupných důkazů, přičemž obviněný má zároveň právo navrhovat další důkazy (např. svědectví, záznam z kamerového systému atd.). Tím se zvyšuje šance, že se skutkový stav podaří v tomto řízení zjistit přesněji, než jak se jeví policistům na místě. Zároveň je proti rozhodnutí v takovém přestupkovém řízení možno dále podat odvolání k vyšší instanci. Výsledek tohoto řízení pak samozřejmě též zásadně ovlivňuje možnost náhrady škody na vozidle. Bylo-li by zjištěno, že jiné vozidlo klienta ohrozilo nebo omezilo v jízdě, je pravděpodobné, že by řidič tohoto vozidla také odpovídal za způsobenou škodu.

V rámci pojištění právní asistence je možné se nechat v přestupkovém řízení zastupovat advokátem, který na základě spisové dokumentace (a existujících důkazů) zvolí nejvhodnější obhajobu. Součástí pojištění právní asistence jsou rovněž služby nonstop telefonické právní asistence, kde by byl klient včas informován o svém důležitém právu blokové řízení odmítnout. Poté, co již řidič vyslovil s blokovou pokutou souhlas (byť ji někdy nemusí ani na místě uhradit: stačí, že je mu vystaven bloček a předána složenka k úhradě), totiž nelze s přestupkem v absolutní většině případů nic dělat.