Přetěžování vozidel je velký problém, který se týká byť nepřímo každého z nás. Nejem tím, že kvůli takovým autům jezdíme po čím dál více rozbitých silnicích, ale i nebezpečím jež tato vozidla představují pro ostatní učastníky provozu. Takové auto je na hranici řiditelnosti, je nebezpečné už jenom několikanásobnou brzdnou dráhou oproti normálnímu autu. Pokud si k tomu přičteme nebezpečí defektu zatížených pneumatik i celkové konstrukce vozu, případně několikrát přetížený spojovací mechanizmus soupravy, zjistíme že nám hrozí velmi reálné nebezpečí.

Známe dvě základní příčiny přetěžování vozidel:

a) Neúmyslné : To platí zejména ve stavebnictví a v lesnictví. Důvodem je zejména absence vážících zařízení v místě nakládky. Řidič pouze odhaduje hmotnost nákladu. To je ale ovlivněno mnoha faktory a je téměř nemožné se nesplést. Jde zejména o různorodost materiálu (stavební sutě) a vlhkost (zemina). Hmotnosti se přepočítavají z objemu podle tabulek hmotností. Tento systém je bohužel velmi nepřesný a bývá obtížné se nesplést. Kolikrát se řidič nedozví kolik veze tun nákladu i několik měsíců, protože ani na vykládkách často nebývají váhy. V takovém případě je postihován řidič za neůmyslné přetížení vozu i když udělal maximum pro to, aby k tomu nedošlo. Jak je možné postihovat řidiče za špatný odhad?

b) Úmyslné: Hlavním důvodem tohoto jednání je zisk. Zisk a konkurenční výhoda dopravce, menší náklady na dopravu pro příjemce, více prodaného materiálu pro odesílatele a v některých případech i odměna pro řidiče. Takové přepravy jsou většinou účtovány za odvezenou, resp. přivezenou tunu nákladu. Z toho je zcela jasná snaha všech subjektů vydělat na převozu co nejvíce materiálu za jednu, co nejnižší cenu. Nejedná se o ojedinělý jev, ale naopak. Nejsou výjimkou návěsové soupravy přetížené o 30 tun. Dopravce i zadavatelská firma se tak snaží o max. zisk a ačkoli je řidič k přetěžování v podstatě nucen, postih jde jen a jen za ním. Řidič pak, vědom si situace na pracovním trhu, takovou přepravu provede, protože jinou možnost ani nemá - postih z obou stran.

Dopravce je donucen cenou za přepravu - valná většina přeprav na sklápěcích soupravách (lidově-sklápěčky-sklopky) je prováděna systemem x-korun za tunu, a ne za km při plně naloženém vozidle. Důvod je jasný, nabízená cena je tak malá, že se dopravci ani nezaplatí náklady a tak se to snaží dohnat velikostí nákladu. Zde je jasný nedostatek v právním řádu. A to reálné postihování "dumpingu" tzn. odvedené práce za cenu menší, než jsou náklady, argument, že takovou přepravu nemá provádět je zcela zcestný, když například v "cílové" oblasti, kam jede se ztrátou, má smluvní vztah s jiným zákazníkem a je to jeho jediná možnost je tam vozidlo dopravit s co nejmenší ztrátou.

Stačí se podívat na výstavbu silnic, případně jejich opravu, na dopravce jež zde naváží materiál. Jen hlavní město a jeho okolí je přesyceno některými návěsovými soupravami, které mají běžně o 10 - 20t přeložené sklápěcí soupravy, přesto, že například vyjedou z lomu, který má certifikaci ISO a vlastní tak zařízení k přesnému zjištění váhy. Činnost kontrolních orgánů je v tomto případě směšná,protože neni znám případ kdyby kontrolu prováděli přímo u výjezdu z podobných areálů. Celé to pro nezaujatého člověka vypadá jako, že se něco kontroluje, nicméně pro ty co se v oboru pohybují je jasné, že je dán únikový prostor pro některé dopravce a člověk se tak snadno mlůže domnívat, že se zde jedná i o korupci a nebo neochotu postihovat vše v plné míře. Jak je možné, že stát nechrání své prostředky vynakládané do oprav vozovek?? Proč nemá zájem? Odpovězte si každý po svém.

Dnes je řidič rukojmím svých šéfů a jejich zákazníku, speditérů, dispečerů. V situaci kdy je překládání aut otázkou přežití jak pro řidiče tak pro majitele nezbývá nic jiného než nastolit rovné podmínky pro každého. Ne všichni řidiči mají štěstí na slušné dopravce.

Jakým jiným způsobem zamezit těmto praktikám , než je nové zavedení odpovědnosti a postihů pro ty kteří na tomto vydělávají ? Jakým zpusobem vymítit nekalé praktiky v autodopravě na které v konečném důsledku doplácí ten poslední v řadě a tím je řidič ? Jakým jiným zpusobem znevýhodnit nepoctivé dopravce ?

Žádný jiný zpusob než přenesení odpovědnosti nepovede k uspěšnému napravení tohoto problému. Žádný jiný zpusob nemůžeme akcetovat. Šikana řidičů má jen jediný výsledek. Slušní profesionálové odcházejí a jejich místo zaplnují nezoodpovědní lidé, kteří neváhají ohrožovat ostatní účastníky provozu.

Proto nám nezbývá nic jiného než trvat na sankcích pro toho kdo :

a) přikáže nebo dovolí, aby k jízdě bylo použito vozidlo, které včetně nákladu nesplňuje podmínky silniční dopravy stanovené vyhláškou Ministerstva dopravy č. 102/1995 Sb., §24

b) bez vědomí řidiče vozidla nebo jeho provozovatele překročí při nakládce přepravovaného zboží a materiálu největší přípustnou celkovou hmotnost vozidla, největší přípustnou hmotnost jízdní soupravy, největší přípustnou celkovou hmotnost přípojného vozidla, největší přípustnou hmotnost připadající na nápravy vozidla,

c) kdo umožní výjezd vozidla, které překročí největší přípustnou celkovou hmotnost vozidla, největší přípustnou hmotnost jízdní soupravy, největší přípustnou celkovou hmotnost přípojného vozidla, největší přípustnou hmotnost připadající na nápravy vozidla, z místa nakládky na veřejnou komunikaci.

V době kdy se projednává VYSOKORYCHLOSTNÍ VÁŽENÍ je zcela nutné přehodnotit odpovědnost za tyto přestupky. Je nutné vymýšlet vymyšlené ? Pokud to funguje u našich sousedů ?