Kolegové řidiči a řidičky,

 

po přečtení dopisu pro MF a odpovědi z MF na tento dopis (mimochodem moc děkuji sdružení, neboť dle mého názoru tudy vede cesta…bušit a bušit do státního molochu!), jsem se rozhodl reagovat, protože odpovědí je naprostá neznalost problematiky řidičů profesionálů, ale co horší, bezpečnost silničního provozu. Už by si měl někdo konečně uvědomit, co to je stres, co to je „vyždímanost“, uštvanost a chování se k řidičům jako k onuci.

Už by si měl někdo ve státní správě uvědomit, co to je ČESMAD! Že tato instituce pravdu neřekne. Zejména ne o tom, jaká je skutečnost s řidiči profesionály.

 

 

 

Zkusme jen tak podiskutovat na FB, že bychom na pár hodin pozastavili republiku. Proč bychom o sobě nedali vědět? Dokážou to jiné obory, tak proč ne my! Ať se paninky politiků diví, že nebudou mít ráno čerstvý jogurt nebo křupavý rohlíček. Sorry, ale my jsme také lidi. A jestliže nejsme normálně s rodinami, jako např. úředníci ve st. správě, kteří mimochodem budou mít opět přidáno a páni poslanci dokonce 6%, tak by toto mělo být zohledněno!

 

Kolegové, tu „kulatou lopatu“ Vám stejně nikdo nesebere. Podle posledních informací už chybí cca 7 000 řidičů.

 

 

Dávám do placu k diskuzi pár bodů, za které by se mohlo stávkovat:

 

1. práce přesčas, dodržovat §93 ZP

2. striktně průhledná mzda za odpracované hodiny, tudíž striktní dodržování nařízení EU č.561/2006 (článek 10)

3. minimální zaručená hodinová mzda vládou 6,- €/hod (aktualizovatelné) pro řidiče s vozy nad 7,5 tuny – bez výjimek

4. zcela jednoznačně čitelný výplatní sáček (páska)

 

 

PROTOŽE:

 

Bod 1

Neustále je zde porušován ZP § 93 v celorepublikovém rozsahu. Vláda a další kontrolní orgány toto flagrantní porušování ZP zcela přehlížejí! Nenašel jsem paragraf, který by uděloval řidičům profesionálům nějakou výjimku. Jen tak na okraj, v současnosti je nejnižší zaručená mzda pro řidiče 67,- Kč/hod, takže pokud máte odpracováno 230 hodin tak nejnižší zaručena mzda by měla být logiky 230 x 67 = 15410,- Kč. Sice nejsem právník, ale tak mi to vychází z logiky věci.

 

Bod 2

Zrušit jakékoli pohyblivé složky mezd, neboť se za nimi skrývá porušování nařízení EU č.561/2006 ve smyslu kolik převezeš tun, tolik budeš mít zaplaceno anebo kolik ujedeš km, tolik dostaneš zaplaceno. Pokud chce zaměstnavatel odměnit, proč ne, ale jen nad rámec nejnižší zaručené mzdy vládou (6,- €).

 

Bod 3

Jelikož ceny dopravců z Česka, Německa, Francie…atd., jsou srovnatelné, tak proč

nemůže být srovnatelná i mzda. Dopravci na západ od nás platí řidiče jak platí a přesto mají na investice do nového vozového parku…atd.

 

  

Bod 4

Jak jednoduché, jsme prakticky jediná pracovní profese, která má pracovní dobu v digitální podobě. Vyčtu kartu a co je na ní, je mzda. Nebo u někoho ještě kolečko.

 

 

Je to vše samozřejmě k diskuzi, ale jelikož odbory jsou v ČR praktiky na nic a v dopravě zvlášť (to není jak ve Francii, či Anglii, atd., tam jsou odbory, které nepochlebují zaměstnavatelům, ale dělají pro řidiče!), tak u nás v ČR vidím jedinou sílu, která může něco změnit právě ve sdružení řidičů.

Myslím si, že není problém si zaplatit jako sdružení pár billboardů po ČR, aby se o nás vědělo. A mimo jiné časem na nich upozornit, že by mohla být stávka.

Když může mít ČESMAD své lživé billboardy s texty, že si řidič slušně vydělá, tak proč bychom nemohli mít my, řidiči pravdivé billboardy.

Mimochodem, všichni víme, že pár kamiónů může citelně zastavit ČR. Stačí se domluvit a několik kamiónů může mít třeba poruchu, shodou okolností dva naproti sobě na silnici č. 35.

Dva na šestce a v Rychalticích u Frýdku-Místku na R48 by to bylo také výživné. To nemluvím o Přerově nebo něco vymyslet na trojce. A hned by se o nás vědělo. Vždyť právě naše profese, jako jedna z mála, má v tomto obrovské možnosti.

Jééžišmária, no tak dám „štverky“, obléknu si vestu, dám trojúhelník a začnu zjišťovat proč mi to nejede…a v klidu, všichni přece chtějí, abychom se nestresovali…, na to přece máme „pětšestjedničku“… no néé???

Hodně, ale hodně záleží na „sdružení“ a případné organizaci stávky a v neposlední řadě i na nás, řidičích.

Je ale třeba diskutovat kultivovaně, vůči dopravcům a státním institucím mít argumenty a každý požadavek musí být podložený.

Stát chce, abychom se na silnicích chovali zodpovědně, bezpečně, slušně a nebyl z nás cítit stres, tak tento stát, potažmo EU, by nám měl také zajistit pro toto chování podmínky.

 

 

Zdraví Vás kolega a přeje jízdu jen kolečky dolů a šťastný návrat k rodině!

 

Poznámka Sdružení řidičů CZ, z.s. - co se týká stávky, tak tu může svolat pouze odborová organizace.