Přetěžování vozidel

Myslím si že jedním z úkolů Sdružení řidičů je i nalezení a hlavně pojmenování problémů v autodopravě. Smyslem by měl být náhled na danou problematiku očima řidiče ,připomenout ostatním kde je zakopaný pes neboli jádro pudla. Proto jsem si dal menší prácičku a pokecal s několika řidiči souprav sklápěcích vozidel. Záměrně nebudu jmenovat ani je a ani firmy kde pracují. Nechci je vystavit nebezpečí postihu. V tomto případě je totiž problém v někom jiném .

Stojíme na parkovišti jedné BP v okolí Prahy. Tak nějak jsem se dal do řeči se třemi kolegy sklápěčkáři. Přes počáteční komentáře o tom jak všechno stojí za prd se dostáváme k tématu přeložených aut.
U nás je to tak , začíná první , že prostě musím "naložit" i několik desítek tun přes limit. Prostě co se vejde. Když to neudělám dostanu pouze základní mzdu a zítra už nemusím chodit do práce. Šéf má z toho tučný zisk a já starosti. Druhý souhlasně pokyvuje hlavou a přidává se. Já když přivezu co smím tak mě vyhodí stavitel ze stavby a jsem bez práce. Smutný je že jezdím na stavbu dálnice . Člověk by si řekl že když staví silnici tak budou slušní a nebudou ničit všechny cesty okolo.Můj šéf se už několikrát s nima snažil dohodnout, bohužel marně. Když na to nepřistoupíme tak nám nedají práci. Bohužel zatím jinou nemáme tak se musíme prostě podřídit a doufat že to projde. V horším případě přijdu o práci kvůli bodům , v lepším mi zůstane řidičák , ale přestanu jezdit. To já to mám trochu jinak povídá třetí. Já mám 200 Kč za fůru, když přivezu víc tun dostanu i víc peněz. jinak to ale vidím stejně jako mí kolegové. Pokud nenaložím tak nemusím jezdit. Vozíme materiál na betonárky a ty tlačí cenu dopravy za tunu tak nízko , že se ani nevyplátí vozit to co smím.
Chlapi a to se nebojíte , že Vás chytnou a zvážejí ? To víš že se bojíme, ale zatím to tak nějak prochází. Můj kolega ale už přišel o řidičák, tak dělá obkladače . Bohužel tak to dneska je. Nezbývá nám nic jiného než prostě vozit, jinak jsme bez peněz a bez práce a ta se dnes hledá opravdu špatně.
Bylo by řešením přenést alespoň částečnou odpovědnost na odesílatele příjemce zboží ? pokud by oni neměli profit z přeloženého auta , ba naopak hrozila by jim i tučná pokuta , bylo by po problému ? Myslím si že ano. Bohužel zatím není politická vůle toto změnit. Nemusím snad připomínat že jde hlavně o bezpečnost naší ale i všech ostatních ! Pouhá represe směrovaná na řidiče nic nezmění, naopak nahrává to " podnikatelům" kterým nic nehrozí. Je pouze řečnickou otázkou proč se za 20 let nepodařilo tento problém vyřešit. Proč se za ta léta nenašla politická vůle , proč se nenašel nikdo komu by stálo za to přestat "šikanovat" řidiče a konečně začít řešit tento problém ? Je to jenom o nedostatku informací nebo je v tom nějaká lobby dopravců ?  Nemáme v umyslu poškodit konkrétní dopravce. Víme že duležitým faktorem je hlavne ekonomická stranka věci. Chceme však poukazat na problem a vyvolat diskuzi s odpovednými a společně nalézt řešení. 
Jako názornou ukázku toho co se děja na našich stavbách přikládám fotografii návěsu s celkovou hmotností 73 tun.