Je důležitá kvalita potravin?

         Pokaždé, když dojde řeč na hubnutí, ptají se mne lidé – co mám jíst, abych zhubl(a)? Mám vyřadit tučná jídla nebo pečivo? Je lepší dělená strava nebo počítání kalorií? Co je nejúčinnější?

        Naše tělo potřebuje živiny, aby mohlo bez problémů fungovat. Potřebuje cukry (sacharidy), tuky i bílkoviny v určitém poměru nejen k tvorbě energie, ale také k obnově. Staré buňky odumírají, nové se tvoří. Např. nová vrchní vrstva pokožky a sliznic naroste po 3 dnech, červené krvinky mají životnost 120 dní. V případě, že nám některá živina chybí, nebo je jí nedostatek, máme nejen nedostatek energie, jsme unavení a chybí nám „šťáva“, ale mohou se tvořit i chybné, neduživé buňky, což může být počátkem chybné funkce toho kterého orgánu. Proto je důležité jíst rozmanitou stravu, zde opravdu platí, že „jste to, co jíte“.

 Proč je nutné číst obaly potravin

          V současné době se velmi často mluví ve sdělovacích prostředcích o nízké kvalitě potravin. Před rokem 1989 jsme měli poměrně dobrou kontrolu a velmi přísné potravinářské normy. Jakmile se uvolnil trh, tyto kontrolní mechanismy přestaly fungovat. Dnes je na zákazníkovi, aby sám rozhodnul, jak kvalitní výrobek kupuje. Slouží mu k tomu značení obalů potravin. Pokud jsme se nikdy nezajímali o složení výrobku, je právě čas začít etikety číst, abychom měli přehled o jeho kvalitě.

          Na potravině bývá uvedena kalorická (energetická) hodnota v kJ nebo kcal, obsah sacharidů, tuků a bílkovin (v gramech na 100g potraviny, někdy i na 1 balení výrobku). U sacharidů může být informace doplněna o cukry (myšleno jednoduché cukry – důležité pro diabetiky), u tuků rozdělení na nasycené (živočišné) a nenasycené (rostlinné). Čím více tuků a sacharidů, tím je potravina kaloričtější a tím pádem problematičtější pro hubnutí. Někdy bývá uveden u výrobků  i obsah vitamínů a minerálních látek nebo vlákniny (u vlákniny platí - čím víc, tím lépe). U potravin nebalených, např. pečiva, nebo tam, kde složení nenajdeme, by měl mít prodávající k dispozici složení výrobku přímo od výrobce.

           Velmi důležitá je informace o přítomnosti některých alergenů – látek, které u predisponovaných lidí mohou vyvolávat alergickou reakci, např. lepek, ořechy, vejce, ryby aj. Jako jedna z prvních informací se na výrobcích začalo uvádět, zda jsou vhodné pro osoby,  trpící fenylketonurií (metabolické onemocnění, které se zjišťuje ihned po narození)

          Další složkou potravin vyznačovaných na obalech, jsou tzv. éčka. Značí se velkým písmenem E  a trojmístným číslem (např. E150 – karamel). Éčka jsou látky přídatné, které mohou zlepšovat chuť, vzhled, dobu trvanlivosti, event. další vlastnosti výrobku. Chemicky se jedná o různorodé látky, od vitamínů, barviv, konzervantů aj. Jednotlivě procházejí testováním na zdravotní nezávadnost, nicméně je dobré dodržovat zásadu, čím méně éček, tím lépe pro naše zdraví. Některé přídavné látky jsou podezřelé např. ze vzniku alergických reakcí. Obecně lze říci, že průmyslově zpracovávané výrobky s dlouhou dobou trvanlivosti obsahující konzervanty a další látky, zlepšující chuť a vzhled, se nehodí k časté a pravidelné konzumaci, protože minimálně nemusí dosahovat takových výživových  hodnot, jako stejné potraviny, které jsou čerstvé a určené k rychlé spotřebě. Příkladem mohou být např. jogurty – čerstvé i trvanlivé jsou bezesporu vhodné, ale čím je delší doba trvanlivosti, tím méně užitečných bakterií v nich tuto dobu přežívá a snižuje se tak výživová hodnota výrobku.

 České výrobky

         Tržní ekonomika je nekompromisní. Ve snaze obstát v konkurenci a udržet cenu výrobků se v některých odvětvích změnily technologické postupy, do potravin se začaly přidávat nejrůznější náhražky. Známé jsou případy uzenářských výrobků bez masa, másla s přídavkem jiných tuků apod. Je dobře, že v současné době se situace zlepšuje. Znovu se vracíme k tradičním českým značkám, snad i díky Evropské unii dojdeme k tomu, že máslo bude opravdu máslo, ve vaječných těstovinách budou vejce a ve standardní nebo výběrové šunce bude deklarované % masa. České výrobky se tak mohou stát zárukou toho, že budeme jíst zdravé potraviny.

 I kvalita má svoje jméno

       Už jste si někdy všimli, že některé potraviny jsou označené KLASA? Je to značka, kterou uděluje ministerstvo zemědělství již od roku 2003 nejkvalitnějším potravinářským a zemědělským výrobkům. Výrobky můžeme najít ve všech kategoriích potravin – od mléčných výrobků, přes maso až po pochutiny, takže vybrat si kvalitní potraviny může opravdu každý.

 Farmářské trhy

         Farmářské trhy se staly fenoménem poslední doby. Původní myšlenka, zrušit mezičlánek mezi výrobcem a spotřebitelem, se ujala a trhy jsou pořádány snad ve všech městech naší republiky. I když asi nepřestaneme chodit do hypermarketů, trhy se mohou stát vhodným doplňkem a i určitým konkurenčním prostředím mezi výrobci i prodejci. Výhodou tohoto nakupováním „pod volným nebem“ jsou kvalitní a čerstvé potraviny, které by měly být hlavní součástí našeho jídelníčku.

 Biovýrobky

        Biovýrobky zaplňují stále větší část regálů v obchodech. I tyto potraviny musí mít určitou kvalitu, při jejich výrobě se nesmí používat žádné chemické látky (pesticidy, herbicidy a průmyslová hnojiva), pěstování a chov dobytka probíhá podle zásad ekologického zemědělství a využívá se při tom zpravidla tradiční způsob výroby. Biovýrobky tak mohou být další složkou stravy, která může zlepšit  nejen životní prostředí, ale i naše zdraví.

Cena nebo kvalita?

       Často jsme na vážkách, zda vyšší cena potravin je zároveň i zárukou kvality. Není to záruka, ale zpravidla se na to můžeme spolehnout. Čím nižší cena, tím méně kvality a výživové hodnoty. Pokud zakoupíme 10 dkg salámu za 5,-, tak je vysoká pravděpodobnost, že obsah masa ve výrobku bude minimální. Výjimkou mohou být ceny v nejrůznějších akcích, ale i zde musíme být jako spotřebitelé velmi opatrní, neboť obchodníci zkoušejí stále nové „fígle“. Křehčené drůbeží maso je sice levnější, ale zároveň si v něm odneseme domů větší množství vody, totéž platí u mražených potravin. Tmavé pečivo nemusí být zárukou toho, že máme celozrnnou housku, ale přibarvenou karamelem. A mohli bychom uvést řadu dalších případů.

A co spotřebitel?

      Můžeme si v obchodě opravdu vybrat kvalitní potraviny? Určitě. Hlavně se musíme naučit číst obaly potravin, ptát se na kvalitu výrobků a chodit reklamovat prošlé a nekvalitní zboží.

I v případě, že máme omezený rozpočet, nemusíme kupovat jen levné potraviny. Pokud budeme jíst pestrou, různorodou stravu, pak si můžeme čas od času dopřát i něco lepšího, vzácnějšího. Vánoce, které se kvapem blíží k tomu mohou být vhodnou příležitostí.

Přeji všem čtenářům Truck magazínu hodně zdraví a spokojenosti do nového roku 2011.

 

                                                             MUDr. Marie Lukášová